Výpis článků

Romantický retro nábytek:

Brno, 25.4.2014 – Romantický obrat do minulosti a s ním spojené idealizování si starých časů. To je hlavním důvodem rostoucí popularity nábytku v retro stylu. A ačkoliv lze rozlišit hned několik typů retro stylu, stále častěji se pod tímto termínem rozumí styl 19. století, především aktuálně oblíbený biedermeier. Líbí se tento styl i vám, ale nevíte, jak interiér správně zařídit, aby nepůsobil kýčovitě?

Biedermeier, typický styl pro měšťanskou kulturu první poloviny 19. století, je charakteristický jednoduchou elegancí a využitím přírodních materiálů, jejichž vlastnosti plně respektuje. To vše je doplněné o dekorativní prvky plné fantazie, které tak jsou lákavým protipólem moderní strohosti. Při výběru nábytku v retro stylu je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti, nehodí se totiž do každého interiéru.  „Primárně by měl odpovídat životnímu stylu majitele, neb nábytek tohoto typu je výrazný svou estetickou a morální hodnotou. Ta je na druhé straně vykoupena jeho nižší praktičností. Rodiny s malými raubíři a pejskem by si proto koupi takového nábytku měly předem důkladně promyslet,“ říká Milan Vrbík, interiérový designér z brněnské společnosti FINEZZA design. Důležité je rovněž držet se při zařizování takového interiéru pouze jednoho stylu a nemíchat spolu různá historická období.

Ve chvíli, kdy zatoužíte po romantickém retro stylu, se jako nejvhodnější tradičně jeví dvě možnosti uspořádání pokoje. První z nich je vybavit takovým nábytkem kompletně celou místnost a zachovat tak její celistvý historický výraz. V tomto případě je však lepší konzultovat váš záměr s interiérovým designérem, který poradí s výběrem vhodného nábytku a jeho uspořádáním. Druhá možnost počítá s využitím jen několika málo výrazných solitérů, které kontrastují s jinak moderně zařízeným interiérem.

„Vybavit svůj interiér původním starožitným nábytkem je úkol téměř nadlidský. Stále více firem se proto zaměřuje na rekonstrukce či kompletní novou výrobu replik podle originálních postupů. Takový nábytek pak může být paradoxně i kvalitnější než jeho předloha. Ukázkovým příkladem jsou výrobky italské firmy Selva, která své produkty vyváží do více než padesáti zemí světa,“ upozorňuje Vrbík. Právě kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů zaručuje retro nábytku odolnost a dlouhověkost. Zároveň umožňuje jeho snazší skloubení s moderními předměty, které obklopují náš denní život. Z finančního hlediska je koupě retro nábytku v neposlední řadě i výhodnou investicí. Získává totiž pravidelně na ceně s tím, jak se jednotlivá období dostávají do módy.