napsali o nás

Jaké barvy v interiéru jsou nyní "in"?

Zeptali jsme se Ing. Milana Vrbíka, senior-designéra a spolumajitele společnosti FINEZZA design

Cernobily-dekorovany-interier-(1).JPG
Jaké barvy v interiéru jsou nyní "in"? Myšleno na stěnách.

V poslední dobělze sledovat trend oblíbenosti barev směřujícím k fialovým tónům. Předposlední milánský veletrh nábytku a interiérového designu byl ve znamení malinových, fialkových a tyrkysových tónů. Naopak letošní ročník byl plně v barvách s modrými tóny. Velmi oblíbená u výrobců trendového nábytku byla "lila" a petrolejová modř. Mezi moderní stálice patří již dlouhá léta jemně okrová, kapučíno a čokoládově hnědá, která je vždy kontrastně doplňována bílou či jinou jasně světlejší variantou svého tónu.


Vyuziti-materialu-a-struktur.JPGProsazuje se více světlý, jednoduchý design nebo barevné kombinace, vzory, či jiné prvky?
Stoprocentně se jedná o dva naprosto odlišné styly. Je pravda, že misky vah se poslední čtyři roky vychylují z oblíbeného minimalismu na stranu jemného dekorativismu. Ornament, at již v podobě užití strukturálních materiálů /štípaný kámen, drsné dře

vo, rezavý plech/ nebo ruzných florálních potisků a tapet, má v interiérové tvorbě stále významnější místo a je mezi zákazníky velmi oblíbený. Někteří sociologové se domnívají, že má tento trend jistou spojitost s hospodářskou krizí, neb florální motivy a dekor samotný je obecně vnímán jako symbol sociální jistoty.
Jak se bude malovat v malé garsonce, jak ve velkém prostorném domě? Jak v tmavším bytě, jak ve světlém? Jak v obýváku, kuchyni, ložnici...., kam použít vzory, jaké, kde se jim naopak vyvarovvat?
Kamena-dyha-na-dverich-nabytku.jpg
Na tuto otázku neexistuje žádná obecná odpověď, která by byla jednoznačně pravdivá. Vždy se musí konzultovat konkrétní styl  a vkus klienta a samotný duch prostoru. Je jasné, že pokud budu chtít dosáhnout temného klubového dojmu v malém prostoru garsoniéry budu s barvami jinak pracovat, než v případě, že chci z garsoniéry vytáhnout maximální dojem světlého a velkého prostoru. Ve většině situacích bychom se však měli držet pravidla, že více je méně. Čili chceme-li použít pro normální moderní interiér těžké barevné tóny, zvažujeme, zda-li je nepoužít na stěnu jen v malé části, než natřít touto barvou celou stěnu. Malé prostory by měly mít designově propojené zóny a neměly by se střídat v jednotlivých místnostech styly, barvy a materiály podlah a třeba i společná stěna může mít stejnou barvu, pro optické propojení. Naopak u rozlehlých dispozic si tohle dovolit můžeme a někdy je i takový přístup žádoucí.

Užívání vzorů má podobná pravidla jako užívání výrazných barev. Vzory obecně patří bezi nejrychleji stárnoucí prvky interiéru a nejrychleji se vám i okoukají. Proto užívejte vzory tam, kde je třeba něco zvýraznit, zateplit či prostorově "rozbít". Většinou dáváme vzory na hlavní pohledové stěny, nebo jako "vyvažující" prvek třeba naproti výraznému nábytku. Základním a jednoduchým pravidlem je, abyste si vytvářeli pravidla a souvislosti mezi jednotlivými dekoračními prvky. Ať jeden má návaznost na druhý a naopak. Tak se nedostanete nikdy do situace, že budete mít místo stylově laděného interiéru, interiérový guláš.
Prace-s-detailem-a-strukturou-(1).JPGJaké kombiance barev ano, jaké moc ne, jaké vůbec? Čeho se naopak nebát a zkusit?

Kombinace barev je alchymie každého designéra a vlastnostností stylu klienta, který by měl designér alespoň z části respektovat. Někdy na začátku století vznikl ve skandinávii určitý standard jak jednotlivé barvy a tóny pojmenovat, resp seřadit. Standard se nazývá NCS /Natural colour system/. Paleta barev je systematicky rozdělena a pomáhá ladit jednotlivé barvy a jejich tóny k sobě. Přitom se zakládá na matematických pravidlech jednotlivých kombinací chromatických složek každé barvy.
Samozřejmě se můžeme držet i obyčejné intuice a vlastního oka. Dnes se užívají takové dvě metody jak barvy vzájemně kombinovat. Buď volíme kontrastní kombinace dvou barev a jejich tńových variant, nebo kombinování jedné barvy s jejími tónovými variantami, tzv tón v  ónu.  Nikdy se nebojte užít sytých barev, třeba jen v jednom pruhu. Nebojte se použít barvu i na stropě, třeba v kobinaci se sytější variantou na jedné stěně. Dovolit si to můžete u vyšších stropů, nebo v úzkých a dlouhých prostorech.

tvarovy-a-materialovy-minimalismus.JPG
Jak barvy působí opticky? Světlá zvětšuje prostor, tmavá zmenšuje, na strop by měla jít světla, dolů tmavá...., když to nebudu respektovat, co se stane....
Sytostí barvy, tvrdým výrazným ornamentem nebo těžkým strukturálním nábytkem dávám konkrétní stěně velký význam. Proto zvažte, kam takové nástroje použijete. Dlouho chodbu zkrátíte použitím syté barvy na konci chodby. Vysoký prostor snížíte tmavším stropem a pokud jej ještě potřebujete snížit, užijete barvu ještě na stěnách třeba 30cm od stropu. Podobných pravidel existuje plná spousta a vždy je mezi nimi na zvážení jakého efektu chceme dosáhnout.

Jak působí barvy na psychiku? (Červená se hodí do kuchyně, ale ne do ložnice, protože je divoká atd...)
Detsky-pokojik-se-zivymi-barvami.JPGO barvách a jejich pusobeni na psychiku jsou napsány hromady knih. Velice obecně se vnímaní barev na naše vědomí a nevědomí dá přirovnat k funkci jednotlivých barev v přírodě. Zelené jsou stromy a rostliny ve vegetativním období, které je pozitivní a optimistické, proto i barva u nás vzbuzuje klid a pohodu. Žlutá je barvou slunce a v kombinaci s modrou či zelenou evokuje intelektuální aktivitu. Proto je vhodná například i do dětských pokojíků. Hnědá je zemitá barva a je chápána jako seriózní a konzervativní. Většina čistě pánských interiérů je realizována v hnědých barvách a jejich tónech. Blankytně modrá je vnímána jako voda, sytá modrá jako nejedlé plody. Obě barvy jsou studené a příměsí teplých tónů je lze zjemnit. Je dokázáno, že jste-li v místnosti s červenou barvou, vnímáte teplotu o 2° vyšší, než jaká je na teploměru a naopak jste-li v místnosti se studenými barvami, vnímáte až o 2° nižší teplotu, než jaká tam je doopravdy. Proto do kuchyní se z hlediska psychologie doporučují tzv jedlé barvy, do ložnice klidné a bezpečné barvy a chcete-li, aby vám bylo v některé místnosti tepleji, vymalujte "teplou" barvou. Ve skutečnosti však móda tato pravidla bourá a pomyslná dogmata jsou zcela narušena. Můžeme tak vidět tyrkysovou v kuchyni nebo krvavě rudou ložnici.

O společnosti  FINEZZA design
Společnost  FINEZZA design, prodejce exkluzivního italského nábytku. Nabídku kvalitního italského designu tak doplňuje o servis v podobě individuálních návrhů interiéru a designových realizací na klíč.
Více informací o službách naleznete na www.finezzadesign.cz.